Всеукраїнський день бібліотек

Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету
імені В.Н. Каразіна

 

Щороку 30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Це свято встановлено Указом Президента України від 14.05.1998 р. № 471/98, враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність дальшого підвищення їх ролі у житті суспільства.

Центральна наукова бібліотека (ЦНБ) Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна була заснована у 1804 р. В.Н. Каразіним одночасно з університетом. Бібліотеці вже понад 200 років, вона є однією з найстаріших і найбільших бібліотек України. ЦНБ має Статус національного надбання України та є партнером Всесвітньої цифрової бібліотеки та Європеани.

 

Наразі фонд ЦНБ становить більше 3 500 000 примірників документів: це наукова, навчальна, художня, зарубіжна література (книги, дисертації, автореферати), періодичні видання (газети та журнали), повнотекстові мате-ріали, повний перелік яких можна знайти на сайті бібліотеки, бази даних (Web of Science, Scopus, EBSCO, CULOnline, Royal Society of Chemistry, Springer, Oxford University Press, SciVal, ScienceDirect, Cambridge University Press та інші), а також фонд рідкісних видань і рукописів (до 1825р.).

 

ЦНБ сьогодні – це 6 абонементів (навчальні абонементи №1 та №2 на 1-му поверсі Головного корпусу університету; №5 – П’ятихатки, бібліотека фізико-технічного факультету; №6, на вул. Університетській, 23, бібліотека філологічного факультету; абонемент наукової та художньої літератури, що знаходиться у кімнаті 7-46, МБА), 15 читальних залів (за галузями знань), два спеціалізованих зали каталогів (традиційний, який розміщений на 9-му поверсі бібліотеки у Головному корпусі та електронний – доступ онлайн), Центр Інтернет-технологій (9-й поверх бібліотеки), зал інформаційного сервісу (з доступом до повнотекстових електронних ресурсів), Інформаційний Центр  “Вікно в Америку” (кімната 7-47), Кирило-Мефодіївський центр (з вивчення слов’янських мов, 7-й поверх бібліотеки).

 

Здійснюючи перехід до електронної бібліотеки, ЦНБ поряд із традиційними формами бібліотечної роботи широко використовує автоматизовані технології. Була створена автоматизована бібліотечно-інформаційна мережа, запроваджено систему обслуговування читачів у автоматизованому режимі, що дозволило якісно змінити рівень роботи як із науково-педагогічним персоналом, так і зі студентами.

 

Автоматизація процесів обслуговування стала можливою завдяки створенню електронного каталогу, який є не тільки довідковим апаратом, але й необхідним елементом автоматизованої системи. Електронним каталогом можна користуватися у кімнаті 7-44 (науково-бібліографічний відділ, де також знаходиться довідкова література: словники, енциклопедії тощо) та на кожному пункті обслуговування (у читальних залах, Центрі Інтернет-технологій або використовуючи будь-який мобільний пристрій в режимі 24/7, не відвідуючи бібліотеку). Видача замовленої літератури здійснюється у кімнаті 7-46 (абонемент наукової та художньої літератури). Замовлення очікують протягом 3-х днів і якщо не були затребувані у цей час, то відправляються до своїх пунктів зберігання. Користуватися замовленою літературою можна протягом 1-го місяця, потім її потрібно повернути або подовжити термін користування (там же, у кімнаті 7-46).

 

Єдиним документом, який дозволяє користуватися усіма послугами та можливостями ЦНБ є пластикова читацька карта, яка предявляється на пункті контролю та на пунктах обслуговування. Студенти 1-го курсу отримують її безкоштовно під час запису до бібліотеки. Вона є дійсною на весь період навчання в університеті. Ця картка має назву "Єдина картка читача" і також дає можливість безкоштовно користуватися читальними залами інших бібліотек закладів вищої освіти міста Харкова. Зараз до проекту "Єдина картка читача" долучилося 27 бібліотек (повний перелік можна переглянути на сайті ЦНБ).

 

Якщо потрібно замінити пароль для користування електронним каталогом чи відновити втрачений читацький квиток, то необхідно звернутися до відділу реєстрації (7-й поверх Головного корпусу, кімната     7-42).

 

Навчальні абонементи поділені за галузями знань. Література видається без попереднього замовлення, лише за усною вимогою. Користуватися виданою на навчальному абонементі літературою можна протягом 1-го навчального року, у кінці навчального року вся література повертається до бібліотеки (здати книжки необхідно не пізніше 01.07.). 

 

В читальних залах зібрана найновіша та найактуальніша література. В усіх читальних залах є відкритий доступ до фондів: читачі самостійно підходять до полиць і шукають потрібну літературу. У разі необхідності на кожному пункті обслуговування є працівники, які допоможуть зорієнтуватися та знайти потрібний розділ чи тему серед книжкового різноманіття.

 

У кожному залі є профільна періодична література, зона WI-FI, місця для самостійної та групової роботи та виставка з новими надходженнями. Є можливість додатково замовити необхідну літературу з книгосховища для роботи в читальному залі. 

 

Центр "Вікно в Америку" відкритий за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні з метою надання актуальної інформації про США та поповнення фондів бібліотек англомовними виданнями. Центр володіє  сучасним комп’ютерним обладнанням, 3D принтером, є окрема кімната, обладнана усім необхідним для запису відео- та аудіоматеріалу студентами в навчальних цілях та інше. До ресурсів Центру надійшли унікальні енциклопедії, довідники, англомовні навчальні курси, ліцензійні відеофільми, ігри. Вільний доступ до інформації про США тут надається усім бажаючим, а не тільки університетським користувачам. Вперше університетська бібліотека надала можливість користуватися повноцінною інформацією про США усім жителям Слобожанщини. Користувачам запропоновані також різноманітні культурно-просвітницькі заходи. Щомісячно у Центрі проводяться виставки, продовжується традиція проведення клубів спілкування та переглядів фільмів.

 

На 7-му поверсі ЦНБ для зручності відвідувачів розміщена камера схову, де можна залишити речі на час роботи у читальних залах.

 

У холі 8-го поверху бібліотеки постійно оновлюється виставка. Тут завжди можна побачити цікаві роботи сучасних українських та зарубіжних митців: фотографії, картини, виставки з нагоди ювілеїв та інше.

 

Для проведення різноманітних культурних заходів, круглих столів, дискусійних клубів, семінарів та вебінарів на 9-му поверсі бібліотеки розташований зручний конференц-зал.

 

Для студентів постійно діє запис на екскурсії по ЦНБ, заняття "Як користуватися бібліотекою", заняття по базам даних (навчать як отримати доступ, як здійснювати пошук статті за ключовими словами тощо). Групи формуються за записом в журналі у адміністратора на 7-му поверсі.

 

На сайті ЦНБ (http://www-library.univer.kharkov.ua/ukr/index.htm) зібрана найактуальніша інформація для читачів (структура, правила користування, час роботи, зворотній зв’язок, контакти, події, виставки та інше). Крім того, бібліотека представлена в соцмережах (Telegram, Facebook, Twitter, Instagram).

Також сайт ЦНБ дає можливість ознайомитися з електронними архівами (eScriptorium  архів рідкісних видань і рукописів для науки та освіти, Libraria – архів української періодики онлайн, eKhNUIR – електронний архів Харківського університету та Karazin.Back2News  архів періодичних видань із фондів ЦНБ).

Центральна наукова бібліотека залишається гордістю Каразінського університету, тут завжди раді бачити своїх читачів. 

Фізика

  • ADS (Astrophysics Data System) - База даних публікацій з астрономії та астрофізики, керована Смітсонівською астрофізичною обсерваторією (SAO) за грантом NASA.
  • ArXiv - Відкритий доступ до 1,582,646 препринтів у галузі фізики, математики, інформатики, кількісної біології, кількісних фінансів, статистики, електротехніки та системних наук та економіки.
  • Brill’s Open Access Content - Засноване в 1683 році, Brill - видавництво з багатою історією та сильним міжнародним спрямуванням. Публікації Brill зосереджені на гуманітарних та соціальних науках, міжнародному праві та окремих областях наук.
  • CORE - Найбільша у світі колекція наукових робіт із відкритим доступом. CORE пропонує безкоштовний, необмежений доступ до мільйонів наукових робіт з усього світу.
  • DOAJ (Directory of Open Access Journals) - це веб-каталог, який індексує та забезпечує доступ до високоякісних, рецензованих журналів відкритого доступу.
  • HighWire Press - Підрозділ бібліотеки Стенфордського університету. 1 334 журналів, 6 375 353 анотацій рецензованих статей, з них 1 990 414 у вільному інтернет- доступі в повних текстах.
  • IOPscience - Близько 70 журналів та 300 книг з галузей техніки та медицини видавництва IOP Publishing (Institute of Physics, UK), доступні на платформі IOPscience. Актуальні номери журналів IOP (поточний місяць) - у відкритому доступі. 
  • OpenGrey - Відкритий доступ до 700 000 бібліографічних довідок з сірої літератури, виготовленої в Європі, і дозволяє експортувати записи та знаходити документи. Прикладами сірої літератури є технічні або дослідницькі доповіді, докторські дисертації, доповіді на конференціях, офіційні документи, тощо. 
  • Scientific Periodicals of Ukraine - Портал наукових періодичних видань Національної бібліотеки України імені Вернадського представляє журнали відкритого доступу та збірники наукових праць, що публікуються в Україні.

 

 

 

 

 

Рекомендована література.

 

  1. Всеукраїнський день бібліотек / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://pon.org.ua/novyny/6614-vseukrayinskiy-den-bblotek.html

  2. Правила користування «Єдиною карткою читача бібліотек ЗВО м. Харкова» / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www-library.univer.kharkov.ua/pages/card/card_readers-o.pdf

  3. Правила користування Центральною науковою бібліотекою Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www-library.univer.kharkov.ua/pages/regulations/regulations_cnb2015.pdf

  4. Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Вікно в Америку / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www-library.univer.kharkov.ua/ukr/wam1.htm

Немає коментарів:

Дописати коментар